Peterson - Nutty Cut

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

slab
0
Niciun vot
mediu
0
Niciun vot
bun
2
100%
foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 2

Peterson - Nutty Cut

Mesajde BAIJ » 15 Dec 2014, 13:08

"A mixture of golden, red and dark Virginia tobaccos in different cuts, rounded off with Burley and Black Cavendish, an irresistible, fragrant flavour of rum."
Cu asta te intimpina cutia de (usor) aromatic de la Peterson.

Cand o deschizi, gasesti inauntru un amestec de culori si de taieturi care mie personal mi-au adus aminte (in mod neplacut) de Sunday Fantasy.
[attachment=0]
Nutty Cut.jpg
Nutty Cut.jpg (96.42 KiB) Vizualizat de 8728 ori


Dar comparatia se opreste aici. Miroase foarte frumos, mai mult a rom decat a nuci.
Tutunul este destul de fleasca, cartonul de deasupra e ud si cu mult tutun lipit pe el la deschidere. Asadar necesita ceva uscare in prealabil.
Eu il si maruntesc pentru ca mie, personal, nu-mi place taietura asta grosiera in patratele, cubulete, samd.
Dupa uscare se aprinde foarte frumos, fara probleme, iar fumata decurge normal.
Gustul este placut, de aromatic usor. Pare sa fie tratat in stilul "navy" in care romul se simte usurel peste gustul de virginie. In ceea ce priveste gustul de nuci, probabil aport de la Burley, este foarte slab.
Taria este sub medie. Iar mirosul lasat in camera e acceptabil, in nici un caz "pleasant" cum zic unii si altii prin review-uri. Eu il luasem pentru mesele festive de sarbatori...oricum, e mai bine decat o virginie curata sau vaper (favoritele mele)...
In concluzie, e bun dar nu extraordinar (pentru mine). Poate ca cei specializati in tutunuri "navy style" vor putea aprecia mai corect aceasta mixtura. Votat asadar doar "Bun".
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: Nutty Cut

Mesajde napoleon » 17 Dec 2014, 16:31

Am fumat la randu-mi doua cutii din acest tutun, dar doar ca tutun de vacanta. L-am folosit atat in aglomeratii urbane cat si in momente de relaxare pe malul marii. Cu alte cuvinte, este un aromatic fara prea mari pretentii, nu trebuie sa ii acorzi atentie deosebita intrucat aroma este una placuta, nu foarte pregnanta, de rom si nu impune greutati la aprindere. Se simte usor si aroma de nuca atat cat sa iti aminteasca numele sau. Nu este un tutun pretentios si necesita minimum de aprinderi pe parcurs. Aerisit inainte, arde pana la ultimul firicel.
Il recomand incepatorilor.
Cred ca acest tabac este salvat de proportia buna a aromelor (asa cum spuneam nu are agresivitatea anumitor aromatice de la Peterson), dar mai ales de calitatea buna a virginiilor.
Nu este un tutun la care sa ma intorc prea curand, dar si-a facut datoria cu onestitate in vacanta.
L-am votat, in consecinta, bun.
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010


Înapoi la Peterson

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron