Commonwealth

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
3
30%
Foarte bun
7
70%
 
Voturi totale : 10

Commonwealth

Mesajde Twain » 19 Dec 2008, 22:14

[attachment=0]
IMG_2069_crop-res.jpg

Un tutun englezesc foarte viguros, alcatuit din 50% virginia si 50% latakia de cipru.
Se comercializeaza in cutii dreptunghiulare a cate 50 de grame. Aspectul tutunului e brun, amestecat cu fragmente aurii de virginia. E taiat in panglici scurte, dar mai are ici-colo si cate o bucata mare de frunza de tutun. Umiditatea la deschiderea cutiei e sesizabila, dar perfecta pentru fumare imediata.

[attachment=1]
IMG_2061_crop-res.jpg

Tutunul miroase caracteristic, a lemn ars si turba, dar se poate detecta si un iz fructat, de prune uscate.
Aprinderea decurge bine si, daca fumezi un pic atent, arderea decurge fara alte reaprinderi pana la capat. (Nu si in cazul meu, pentru ca ma mai apuca uneori visarea cu pipa in gura si trebuie sa o reaprind.) Tutunul arde "rece", iar pipa se incinge foarte greu, si numai daca vrei cu tot dinadinsul sa o forjezi.
Nu pisca absolut deloc la limba; din punctul asta de vedere e printre cele mai confortabile tabacuri pe care le-am pipat.
Latakia cipriota devine sesizabila inca de la inceput, fiind, de fapt, aroma dominanta a acestui tutun. De fapt, amestecul de latakia si virginia este perfect, cele doua arome armonizandu-se cu maiestrie: simti cand aroma catifelata, de conifere, a latakiei, cand dulceata usor astringenta a virginiei. Pe toata durata fumatei nu ai timp sa te plictisesti si, cand tabacul se termina, in cele din urma, ramai cu senzatia ca ai mai vrea o portie. Ceea ce nu este recomandabil a se face imediat. Incarcatura de nicotina e destul de mare si te poti pomeni ca ti se face un pic rau... "din senin".
Am primit prima mea cutie acum, in decembrie, dar in mod sigur Commonwealth va deveni un tutun permanent in "proviziile" mele.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Commonwealth

Mesajde Humidor » 20 Dec 2008, 15:30

Frumos review, si spuneai ca nu te pricepi, vezi, daca o iei cu incetul poti sa compui o paleta de arome. Desigur, intotdeauna vor exista pareri diferite, dar nu discutam de gusturi.
Partea buna este ca se vor forma grupuri care vor avea gusturi comune si in momentul in care Augustinus (de exemplu) apreciaza un tabac, merg la sigur sa-l cumpar. Pana acum pot sa spun ca si aprecierile tale nu m-au facut sa dau gres.

Nu cred ca am incercat tabacul (pe la intalniri), dar fii sigur ca m-ai facut curios, abia astept sa intru in posesia unei cutii.

:1)
Humidor
 

Re: Commonwealth

Mesajde Twain » 20 Dec 2008, 17:49

He-he, multumesc pentru aprecieri. Sfaturile tale de la intalniri mi-au fost de folos. :41)
Acum, ca am inceput sa ma prind care este Schpil-ul, sper sa trec in revista mai multe tabacuri.
A, tocmai ce am mai postat unul despre "Squadron Leader". 8-)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Commonwealth

Mesajde mrg » 08 Ian 2009, 15:01

Este bun, iar mie imi place la Commonwealth mai ales robustetea gustului. Care prinde chiar si la cei mai putini obisnuiti cu pipa - dupa revelion, un bun amic aflat in vizita si-a manifestat intentia de a gusta un tutun si a ales, dupa o sesiune de "adulmecat", Commonwealth. Am incercat sa-i recomand altceva, dar nu a renuntat la alegere. Pe scurt - i-a placut foarte mult! E adevarat, nu era la prima tentativa, dar nu este un fumator constant de pipa. Sigur, nu poate fi generalizata experienta/concluzia, insa, sincer, pt. mine a fost o surpriza.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Commonwealth

Mesajde zudo » 10 Iul 2010, 19:37

Foarte bun, un tabac reprezentativ pentru blendurile streight-english, alaturi de Dunhill Night Cap, Dunhill EMP si SG Balkan Flake.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Commonwealth

Mesajde Learned » 26 Oct 2015, 18:44

Tocmai am fumat o pipa de Commonwealth si am fost foarte impresionat!

Am ales sa il incerc ma-i mult pentru ca intre cutiile nedeschise de tutun nu se ma-i simtea decat mirosul de commonwealth si am zis ca trebuie mutat in borcan pana cand mirosul sau nu cucereste toata camera.
Bine spus ma-i sus, robust si arde usor. Daca as putea sa dau timpul inapoi asta e tutunul cu care as incepe sa fumez pipa, nu am reusit pana acum sa fumez o pipa cu doar 3 chibrituri, nu am talent deloc in a tine pipa aprinsa, dar acest tutun arde foarte usor si gustul e placut, ma asteptam ca latakia sa predomine intru-un mod neplacut dar e foarte cremos si usor din toate punctele de vedere. Doza perfecta de nicotina(pentru mine desigur), destul sa o simti dar nu ma-i mult.

Cred ca am avut o cutie veche, era bun de fumat cum am deschis cutia si de obicei cutiile the Samuel G. sunt foarte, foarte umede.
Il adaug in rotatie :)
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Commonwealth

Mesajde Laroche » 29 Iul 2017, 10:02

Mmm..primul meu tutun achizitionat din gama Samuel Gawith,si al patrulea tabac achizitionat de mine per total,un novice in ale artei pipatului.Asta fiind acum un an in urma.Am trecut destul de rapid de la tutun aromatic cu Black Cavendish Virginia,la tutunurile mai sobre,flake-uri de VBur(University Flake care deja e un preferat) si acum Latakia Virginia..Un tutun foarte mult dorit din dorinta si curiozitatea degustarii primei mele latakii,mult laudate,sau din privinta unora,mai putin laudate :D Pentru mine,o placere olfactiva ori de cate ori ajung sa deschid capacul cutiei,extragand din ea aceste "buruieni" splendide si gustoase.Chiar acum cand notez aici in catastif,servesc o doza zdravana de Commonwealth si las ca acesti nori de fum placut mirositor de turba,lemn ars si conifere sa ma invaluie.Pur si simplu un mix care ma acaparat si care si-a castigat deja loc in rotatie.Foarte bun.Recomand,deci,nota maxima din partea mea pentru acest tabac!
Avatar utilizator
Laroche
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Iun 2017, 14:25
Localitate: Focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2015


Înapoi la Samuel Gawith

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron