Raftul lui Tanase

Fiecare pipar viseaza sa isi organizeze un loc in care sa isi tina ordonat pipele si tabacul...Asteptam pozele voastre cu coltul dedicat acestei pasiuni.

Raftul lui Tanase

Mesajde Cristi Tanase » 18 Dec 2010, 16:13

Va salut domnilor!

Suportul de pipe este confectionat de mine.
Incepand de la stanga imaginii pipele sunt:
1. Frabenver old briar - cumparata dintr-un targ;
2. Adsorba bruyere extra - cumparata de la un anticariat;
3. Danske Club - de la JPB;
4. Brebbia - de la JPB.
Toate cele 4 pipe fumeaza acceptabil.
In raftul de jos se observa o cutie cu ceara de albine, o sticluta cu ulei de masline si un disc din bumbac atasabil la masina de gaurit, pe care il voi folosi la lustruirea pipelor.
Fişiere ataşate
Foto 4.JPG
Foto 3.JPG
Foto 2.JPG
Foto 1.JPG
Cristi Tanase
 

Re: Raftul lui Tanase

Mesajde victor » 18 Dec 2010, 16:33

Noroc Cristi! Si la mai mare!
Sa le stapinesti sanatos si asteptam sa ne spui cum iti iese ceruitul. Eventual poate faci citeva poze "detaliu" inainte si dupa lustruire! :1)
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Raftul lui Tanase

Mesajde Cristi Tanase » 18 Dec 2010, 18:04

Multumesc! Am sa postez pozele inainte si dupa ceruire.
Cristi Tanase
 

Re: Raftul lui Tanase

Mesajde Humidor » 18 Dec 2010, 18:43

Sa le pipezi cu placere!

Eu am incercat ceruire cu amestec in diverse proportii de ceara carnauba si ceara de albine. Ceara de albine pura nu este buna. Spre deosebire de parafina, aceasta este cleioasa si vei observa inca de la inceput tendinta discului de bumbac de a ramane lipit de pipa, desprinsandu-se scame pe care cu greu le vei elimina de pe bol. Ceara de albine este lipicioasa si odata incinsa se va imbacsi cu scrum, praf si alte mizerii. Nu contest ca poate fi folosita pentru lustrul mobilierului, dar de obicei se combina cu uleiuri iar suprafetele astfel tratate nu intra in contact cu mana la fel de mult ca un bol de pipa.

Dupa cum spuneam, am facut mai multe amestecuri pe baza de ceara de albine si carnauba. Abia de la un amestec egal incepe sa poata fi utilizabila, fara a se imbacsi si disparand efectul cleios (care nu permite o intindere uniforma). Totusi, si la acest procent, bolul se matuieste destul de repede, la primele fumate. Recomand folosirea de ceara carnauba cu un adaos de maxim 25% ceara de albine.

Se poate folosi cu succes si parafina, pura sau in amestec cu carnauba.

Inca o treaba, imi place semnatura ta... nu cumva vrei sa spui "[color=#FF0000]Ceci n`est pas une pipe[/color]" ... de "[color=#FF0000]Leci n`est pas une pipe[/color]" nu am mai auzit pana acum, sau Leci asta e vre-un amic de-al tau? :15)
Humidor
 

Re: Raftul lui Tanase

Mesajde Cristi Tanase » 19 Dec 2010, 19:18

Aveti dreptate in ceea ce priveste semnatura.
In ceea ce priveste ceara de albine, am facut un amestec de 75% ulei de masline si 25% ceara pe care lam incalzit si a rezultat o crema. Dupa lustruirea pipelor am constatat ca scoate in evidenta cele mai fine jgarieturi mai ales la cea de culoare maro inchis asa ca am renuntat la acest amestec si folosesc doar ulei de masline (lustruirea s-a facut fara discul din bumbac). Ceara de carnauba nu am si nu stiu unde pot gasi.
Am cumparat o cutie de ceara auto pe care scria carnauba si am lustruit pipele o singura data si apoi am aruncat cutia.
Cristi Tanase
 

Re: Raftul lui Tanase

Mesajde Humidor » 19 Dec 2010, 19:45

[quote="Cristi Tanase"]Ceara de carnauba nu am si nu stiu unde pot gasi.


De aici: http://www.tecon-gmbh.de/product_info.p ... ts_id=1875
Costa cam mult dar te tine o viata. Eu am primit de la MRG o bucata cam de marimea unei nuci si o folosesc de un an si mai bine si inca mai am. Am folosit din ea jumatate si pentru amestecul cu ceara de albine.
Humidor
 

Re: Raftul lui Tanase

Mesajde Cristi Tanase » 20 Dec 2010, 01:09

Multumesc pentru informatie.
Cristi Tanase
 


Înapoi la Raftul piparului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron