Broken Scotch Cake

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
100%
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 1

Broken Scotch Cake

Mesajde Humidor » 08 Iun 2010, 20:44

[attachment=0]
Gbsc_1.png
Gbsc_1.png (53.94 KiB) Vizualizat de 4758 ori

Manat mai mult de curiozitate si cu o mare doza de neincredere, avad in vedere review-ul la celalalt tutun [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=90&t=1039]Bob's Chocolate Flake[/url] semnat Augustinus, am cumparat totusi o cutie de la Tobacco Shop - Auchan Titan.
Cutia am deschis-o in parcare, inainte sa ma intoc acasa. Tutunul are in compozitie falke din virginia, taiat in panglici mai groase de 2-3mm in doua nuante, crem si pe alocuri maro rosiatic deschis. Flakeul este foarte bine desfacut, observandu-se doar cateva bucati nedeslipite. Desi bine indesat in cutie, dupa rasfirare, compozitia este usor umeda elastica si pufoasa. Mixtura are o aroma de tutun pur, asemanatoare cu mirosul dintr-o tutungerie de acum 25 de ani.
Astazi am incercat un al doilea bol, dupa ce pe primul l-am abandonat datorita unei umpleri prea indesate si tutunului destul de umed, care au dus la o ardere cu probleme si multe reaprinderi. In fine, tutunul trebuie uscat putin si impachetat mai lejer in bol, ceea ce duce la o ardere constanta.
Dupa aprindere se constata o aroma care nu are legatura cu ce scrie pe cutie, de virginie de calitate, usor dulceaga, lejera, cu ceva nuante de toast, fara a pisca la limba, desi are si o usoara nuanta piperata, provenita probabil dintr-un ingredient sintetic. Arderea decurge rece, fara probleme de condens, oricat ar fi forjata pipa. Desi nu are gust de scotch, merge alaturi de un pahar de whisky dar si alaturi de o cafea lunga sau de un ceai.

Aroma lasata in camera nu deranjeaza fiind chiar placuta.

In ansamblu, este un tutun care nu impresioneaza neaparat, poate doar acea nuanta de tutun pur de calitate. Taria slaba spre moderat, aroma decenta si arderea buna il fac ideal pentru incepatori dar si daca preferati un tutun mai lejer de vara. Eu i-am dat mediu.
Humidor
 

Înapoi la Gawith Hoggarth&Co.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron