[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Cigar-Connoisseur - Elizabethan Mixture

Cigar-Connoisseur - Elizabethan Mixture

In acest forum se pot face review-uri la diverse tutunuri bulk cumparate de la diverse magazine

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
33%
Bun
1
33%
Foarte bun
1
33%
 
Voturi totale : 3

Cigar-Connoisseur - Elizabethan Mixture

Mesajde Humidor » 10 Mar 2009, 22:53

[div=center][attachment=1]
ElizabethanMixture1.jpg
[/div]
Odata cu abonamentul lunar de trabucuri de pe http://www.cigar-connoisseur.co.uk/index.html luna aceasta am comandat de proba si o punga de 100gr de [url=http://www.cigar-connoisseur.co.uk/acatalog/mixtures_blends_pipe_tobacco.html]Elizabethan Mixtrure[/url], tutun pentru pipa bulk.
Tutunul a venit impachetat intr-o punga de hartie captusita la interior cu staniol. Conform descrierii de pe site, mixtura este compusa din Virginia, (Oriental) turcesc, Virginia invechita si Latakia. Tipul si provenienta virginiei precum si al latakiei nu sunt pomenite.
La deschiderea pungii, netimbrate (de ce oare englezii nu au probleme de genul asta si noi da nu pot sa inteleg) te izbeste o aroma placuta de oriental si latakia, ceva intre intre Orientalul de la McConnell si Erinmore de la Stanwell si in plus, un usor iz de parfum floral. Nu am reusit sa identific acest parfum, mi s-a parut a fi ceva intre trandafir si violete.
Dintr-o data mi-am adus aminte de un lot de pipe folosite, [url=http://forum.humidor.ro/component/content/article/59-ultimapipa/108-pipe-pe-ebay.html]cumparate de pe ebay[/url]care aveau remanent acest parfum dar mult mai puternic si de [url=http://forum.humidor.ro/component/content/article/59-ultimapipa/66-pipa-roddy.html]pipa Roddy[/url] cumparata de la un targ al anticarilor.
Tutunul necesita o usoara uscare, altfel tinde sa arda mai greu la inceput si sa infirbante pipa. Aroma florala este usoara si-mi lasa impresia parfumului pe care l-am simtit la o intalnire Pipa Club Bucuresti atunci cand Molia si-a aprins un bol de Clan aromatic ::50) despre care Molia sustine ca nu are nici o aroma. Este adevarat ca fiecare simte altfel aromele fiind posibil ca acest iz sa provina tocmai de la componenta de virginie maturata (probabil fermentata).

Am incercat tutunul in briar si meerschaum, fara a simti mari deosebiri.
Pe parcursul fumatei se intampla ca aroma sa treaca dintr-o nuanta intr-alta, amestecul fiind compus din tutun taiat la diferite marimi si probabil in functie de ce arde mai mult in momentul respectiv furnizeaza si un fum diferit.
Cred ca tutunul trebuie totusi tinut intr-un borcan cateva saptamani pentru aplatizarea aromelor.
Catre final, fumul devine mai greu, usor neplacut. Arderea este buna, la final ramanand totusi si bucati mici mai inchise de tutun nears.
Per ansamblu este un tutun bun, totusi, dupa parerea mea nu justifica pretul destul de mare, apropiat de cel al tutunurilor de firma (de exemplu [url=http://www.cigar-connoisseur.co.uk/acatalog/Robert_McConnell.html]McConnell Oriental[/url] costa mai putin pe acelasi site).
Dar, de gusturi nu discutam, o sa-l aduc la o intalnire si poate ca o sa vi se para o mixtura inedita de nota 10.
[div=center][attachment=0]
ElizabethanMixture2.jpg
[/div]
Humidor
 

Re: Cigar-Connoisseur - Elizabethan Mixture

Mesajde alguhan » 10 Mar 2009, 23:14

Asteptam nerabdator sa ne povestesti de acest tutun.
Deci pret/calitate nu te ai lamurit.. E bun dar de ce atat de scump? O sa-l incerc si eu neaparat.
Multumesc pentru articol.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Cigar-Connoisseur - Elizabethan Mixture

Mesajde Molia » 10 Mar 2009, 23:24

Incearca, te rog, sa pui virgula undeva printre "fumul devine mai greu usor neplacut", ca imi suna a impartire la 0.
Despre Clan Aromatic am spus ca nu e aromatizat (artificial). Tutunul are o usoara aroma de vanilie, WAF foarte ridicat si alaturi de 20% latakia siriana devine destul de fumabil incat sa-mi permit sa-mi innegresc billiardul gandindu-ma la ceea ce citesc/urmaresc in loc de subtilitatile zecilor de tipuri de resturi de tutun care intra in compozitie. Asta, alaturi de arderea impecabila, il face un excelent tutun de zi.
Imi imaginez ca pretul pentru Elizabethan Mixture e "justificat" de costul stocarii virginiei pentru invechire, alaturi de un pic de snobism si cativa fani convinsi.
Molia
 

Re: Cigar-Connoisseur - Elizabethan Mixture

Mesajde cristi_l » 10 Mar 2009, 23:40

molia, esti prea riguros, este un forum de distractie si "agrement", nu al Academiei Romane

Acel virginia fermentat nu este black cavendish? Parca asa stiam, va rog sa ma corectati daca nu e asa. De obicei acesta este raspunzator de aromatizare si mirosul floral al tutunului.
cristi_l
 

Re: Cigar-Connoisseur - Elizabethan Mixture

Mesajde Molia » 11 Mar 2009, 00:52

Cavendish (brown sau black) e virginie (mai rar burley) fermentat cu adaos de apa cu zahar (si de obicei arome artificiale). Virginia invechita pierde nicotina dar nu pune in loc gudron.

off-topic:
1.1 Acest forum de discutii este o sectiune a site-ului pipa-bucuresti.ro si are ca scop schimbul de informatii pe teme legate in principal de pipe.

Pentru distractie si agrement ne vedem cam o data pe luna in carne si oase. Eu votez sa impresionam placut noii vizitatori si sa mai scapam si informatii mai serioase printre descrierile artistice. :19)
Molia
 

Re: Cigar-Connoisseur - Elizabethan Mixture

Mesajde Twain » 11 Mar 2009, 07:24

Si mie mi-ai starnit curiozitatea cu acest tutun, mai ales ca si eu, cand am fumat pipe cumparate din anticariat, am simtit o aroma specifica, nemaintalnita in alta parte. Nu cumva o fi o aroma determinata de evolutia prin invechire a uleiurilor aromatice imbibate in lemnul vetrei?

Off-topic @ molia & cristi_l: sunteti doi carcotasi ce n-a vazut Pamantul!! Am pus eu virgula aia, ca sa nu va mai stea atata in drum!! :12)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cigar-Connoisseur - Elizabethan Mixture

Mesajde alguhan » 16 Mar 2009, 12:10

Am placere de a incerca acest Elizabethan Mixture. Am fumat in jur de 25 gr pana acum.
Inca de la primul bol s-a dovedit a fi un amestec de calitate. Dupa parere mea vechimea virginiei si calitate latakiei din amestec se reflecta in pret. Dupa echilibrul aromelor si ardere se si simte ca a fost prelucrat pretentios. Asa ca pretul pot sa spun ca este normal dar nu poate concura cu alte amestecuri englezesti de calitate pe care le avem la indemana.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey


Înapoi la -- Bulk --

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron