Pipa Mostenita Misterioasa

Moderator: mrg

Pipa Mostenita Misterioasa

Mesajde themaax » 10 Iul 2013, 22:33

Am primit acum 3 ani ,de la bunica sotiei mele, o pipa a bunicului care ar fi fost cumparata din Bucuresti prin 1993.

Rog ajutor in identificarea ei si explicarea acelui filtru metalic ?!?

Insemne lizibile pe ea sunt urmatoarele:
Fişiere ataşate
2013-07-10 21.59.02.jpg
2013-07-10 21.56.58.jpg
2013-07-10 21.56.54.jpg
2013-07-10 21.56.25.jpg
2013-07-10 21.50.48.jpg
Cred ca "UKSAN BRUYER" ?!?!?
themaax
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iun 2013, 14:58
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 25 Iun 2013

Re: Pipa Mostenita Misterioasa

Mesajde mrg » 11 Iul 2013, 05:59

Salut,
Nu sunt 100% sigur, dar pare a fi o pipa Pipsan, turceasca din cate stiu/imi aduc aminte. Detin si eu una, am fumat din ea demult. Desi pe ea scrie ca ar fi briar, a mea nu s-a dovedit a fi asa ceva. Poate tu ai noroc.
Fum rece!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Pipa Mostenita Misterioasa

Mesajde Twain » 11 Iul 2013, 07:13

[quote="themaax"]... si explicarea acelui filtru metalic ?!?

Acela este un răcitor. Aşa cum îi spune şi numele, nu foloseşte la filtrare, ci la răcirea fumului. A fost la mare modă prin anii '60, când era folosit de majoritatea fabricanţilor de pipe. Treptat s-a renunţat la el, astfel că azi mai e întâlnit doar sporadic. Şi-a pierdut din popularitate din cauză că, deşi într-adevăr are unele efecte de răcire, în acelaşi timp produce condens, care face pipa să bolborosească spre finalul fumatei. Iar dacă la o pipă fără răcitor soluţia contra bolboroselii este introducerea unei perii prin muştiuc până în vatră, pentru a absorbi surplusul de umezeală, la o pipă cu răcitor această manevră este, evident, imposibilă. Mai devreme sau mai târziu, fiecare pipar renunţă la respectiva piesă metalică, deşi unii fumători experimentaţi se pare că îi apreciază prezenţa.

[quote="mrg"]...Desi pe ea scrie ca ar fi briar, a mea nu s-a dovedit a fi asa ceva. Poate tu ai noroc.

Din ceea ce se poate distinge în pozele de mai sus, se pare că nici cea de aici nu are fibrajul briarului. Seamănă mai mult cu o [url=http://www.google.ro/search?q=pear+wood+pipes&safe=active&hl=en&biw=1280&bih=909&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=GUDeUZW0D8aQ4gTMq4CIBg]pipă din lemn de păr[/url]. Sper să n-am dreptate.
Dacă, totuşi, e lemn de păr, nu înseamnă că nu poate fi fumată, dar trebuie un pic mai multă grijă ca să nu se încingă, pentru că lemnul de păr are o toleranţă mai scăzută la temperaturi mari.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Pipa Mostenita Misterioasa

Mesajde themaax » 11 Iul 2013, 08:21

Am incercat sa fumez cu ea ... W.O. Larsen 2013 edition ... acel racitor fiind de metal ... condens ... schimba gustul tutunului ... am un gust metalic in gura ... cum contracarez acest efect? pot scoate racitorul? cum??? :-?
themaax
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iun 2013, 14:58
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 25 Iun 2013

Re: Pipa Mostenita Misterioasa

Mesajde atzitzi » 11 Iul 2013, 08:51

[quote="themaax"]pot scoate racitorul? cum??? :-?


Racitorul este piesa metalica mai inchisa la culoare (din pozele tale) infipta in tenonul care este tot metalic.
Ca sa-l scoti va trebui sa tragi de el pina iese, eventual sa incerci miscari usoare de rotatie in ambele sensuri.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011
Sus

Re: Pipa Mostenita Misterioasa

Mesajde themaax » 11 Iul 2013, 09:18

[quote="atzitzi"][quote="themaax"]pot scoate racitorul? cum??? :-?


Racitorul este piesa metalica mai inchisa la culoare (din pozele tale) infipta in tenonul care este tot metalic.
Ca sa-l scoti va trebui sa tragi de el pina iese, eventual sa incerci miscari usoare de rotatie in ambele sensuri.


Si daca ramane numai tenonul care este tot de metal ... nu se face condens ???
themaax
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iun 2013, 14:58
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 25 Iun 2013
Sus

Re: Pipa Mostenita Misterioasa

Mesajde motzu » 11 Iul 2013, 15:45

Mult mai putin condens - si materialele sunt diferite unul pare un inoxidabil pe cand condensatorul ala e dintr-un aliaj care se oxideaza usor -

Daca vrei sa scapi cat de cat, de bolboroseala, pune pe fundul pipei inainte de a o umple , boabe de orez - putine, fara praf pe ele caci e iritant - si cu grija - sa nu fie trase in gaura din fundul bolului. Stiu eu , cat sa faci un strat de 3-5 mm

Dupa care vezi cum o sa simti fumul - incearca si experimenteaza

Eu asa lua la acetona si apoi la smirghel, pipa aceea - sa fiu sigur ca nu are lac pe ea - dupa care as freca-o bine cu ulei de masline si as incerca sa o lustruiesc - am avut un Pipsan cu un strat ciudat de 'ceva' de care am scapat doar la smirghel - altfel desigur arata decent ca si prezentare

Fum rece
Succes
Avatar utilizator
motzu
Membru de onoare
 
Mesaje: 47
Membru din: 29 Mar 2013, 16:36

Re: Pipa Mostenita Misterioasa

Mesajde Twain » 12 Iul 2013, 03:02

[quote="themaax"]...acel racitor fiind de metal ... condens ... schimba gustul tutunului ... am un gust metalic in gura ...

Arată foarte oxidat. Probabil de aceea ai gustul metalic... :-?

[quote="themaax"]Si daca ramane numai tenonul care este tot de metal ... nu se face condens ???

Acel condens nu se face din cauză că răcitorul este de metal, ci din cauza construcţiei lui, cu o gaură care strangulează fluxul de aer. Inventatorul lui a vrut să pună în practică principiul lui Bernoulli, care spune (în linii generale) că dacă treci un volum de aer printr-o deschizătură mică, el capătă viteză şi, în acelaşi timp, se răceşte. De aici şi numele de "răcitor". În viaţa de zi cu zi, cel mai frecvent aplicăm principiul lui Bernoulli atunci când ţuguiem buzele ca să suflăm în supa prea fierbinte.
În pipă, când jetul de aer se răceşte, se produce şi condensarea umidităţii evaporate din tutunul aprins. Deci, n-are nicio importanţă că e din metal. Putea să fie şi din plastic sau din lemn. Atâta vreme cât strangulează fumul, produce condens. :-B
Pe de altă parte, aşa cum ai observat şi tu, şi o pipă fără răcitor face condens, dar din cauză că pereţii muştiucului şi ai shank-ului pipei sunt ceva mai reci decât fumul. La fel, nu contează materialul, ci temperatura pereţilor printre care trece fumul încărcat de umezeală.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Pipa Mostenita Misterioasa

Mesajde pari » 12 Iul 2013, 10:09

Eu am fumat multi ani din pipe cu racitor(filtru) metalic, nu pentru ca le preferam, ci pentru ca nu gaseau in mod normal in Romania(1978-1990).
Nu am avut probleme cu " un gust metalic in gura ..." Eu foloseam spirt medicinal ca sa-l curat de nicotina.

Pot spune ca pe acel OBIECT(filtru/racitor) din aluminiu se strange multa nicotina, deci din punctul meu de vedere are rol si de filtru.

Pentru "de bolboroseala" am folosit futacul, cu care indesam progresiv tutunul in cuptorul pipei.
:1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Marcaje si semnaturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron