Rattray's Red Rapparee

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
5
56%
Foarte bun
4
44%
 
Voturi totale : 9

Rattray's Red Rapparee

Mesajde alguhan » 09 Iun 2009, 16:20

La forumul piparilor turci s-a comentat despre Rattray's Red Rapparee ca si cum ar fi un tutun foarte slab. Desigur, gusturile difera. Dar acest comentariu mi-a declansat curiozitatea. Pentru ca eu unul am foarte mare incredere in calitate acestui producator de tutunuri.
La intalnirea membrilor clubului piparilor Bucuresteni am avut ocazie sa iau de la Pioneru din acest tutun, cu care am facut 3 boluri. Multumesc lui Pioneru ca m-a salvat din tortura acestei curiozitati. Am scris comentariul meu la forumul turcesc. Il traduc si aici.

Tutunul contine red virginia condimentat cu o portie generoasa de oriental si doar prafuit (asa cum spune prospectul scris de producator) cu latakia. Are o textura rosiatica, taiatura fiind destul de fina.
Se aprinde foarte usor. Are tendinta de a se incalzi, necesita atentie. In rest va deschide un drum spre ganduri placute, adanci, sau creative, de care aveti voi chef.

Au diminiuat gustul foarte dulce al red virginei cu orientale condimentate. Acest amestec de arome mi s-a parut ca produc un oarecum gust de scortisoare si portocale, dar foarte diminiuat. Orientalul este foarte prezent cu gustul dulcisor-condimentat. Latakia este foarte foarte putin. Da fumului oarecum o racoare si bucurie. Acest amestec nu este un amestec de latakia. Iubitorii de latakia sa nu se inseala! Dar nu este nici de virginia sau pur de orientale, insa savurarea acestui amestec este foarte placut.

Am preferat sa-l fumez seara dupa o cina gustoasa. Dupa jumatate bolului orientalul se simte puternic, latakia aproape dispare. Iar finalul este destul de tare si cu un gust foarte condimentat, spre a fi piperat. Aceasta tarie la final m-a facut sa ma gandesc si la un adaos de perique, dar acesta nu exista.

Doza de nicotina nu este mare. Daca ar fi fost vorba de saturare cu nicotina, nu as alege acest tutun. Scrumul este gri cenusiu si curat.

Nu este un tutun care as putea sa fumez zilnic, dar de fiecare data cand am nevoie de o schimbare, o bucurie, sau o surpriza o sa-l aleg din nou. De la mine primeste un bun.

Recomand mai ales celor care prefer sa fumeze virginii si/sau orientale. O sa gasiti surprize foarte placute de gusturi si arome cu acest amestec.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Rattray's Red Rapparee

Mesajde Molia » 06 Feb 2010, 00:54

De ceva timp caut un oriental sec, de fumat toata ziua. Se pare ca l-am gasit: Triplu R te intampina cu mirosul iute de latakia, as zice siriana, insa nu bag mana in foc. Nu inteleg foarte bine germana, insa Black Cavendish trecut pe cutie sigur nu are. Taietura esteceva intre broken flake si ribbon, destul de usor de manipulat. Odata indesat in pipa mi-am dat seama ca e un pic umed, dar nu mai aveam rabdare. Recomand sa il aerisiti un pic, cat sa capete elasticitate si sa poata fi indesat lejer in pipa. De notat ca orientalele se matureaza in timp iar ambalajul ales de Rattray (conserva de 100g) este ideal pentru depozitare pe termen lung.

Odata aprins, aroma de latakia persista abia sesizabila, doar cat sa mentina curiozitatea. E un tutun complex, care nu te lasa sa te plictisesti desi aroma nu pare sa evolueze pe parcursul fumatei (posibil pentru ca momentul mi-a oferit deja mai mult decat m-as fi asteptat chiar de la intreg). Se aprinde greoi, arde constant si relativ lent iar red virginia dulce, subtila, te apara de taria orientalului si te lasa sa-i descompui aroma in varii nuante intense asupra carora atentia se va opri cat sa ridici din spranceana si sa meditezi mai curand asupra iepurelui fumator de pipa care conduce lumea decat asupra examenului de maine.

Nu-s fan al cafelelor, dar langa acest blend ar merge numai bine o ceasca de cafea fara zahar si o tableta de cacao 99% (la noi parca am gasit asa ceva de la Lindt)

L.E.
La a 2-a pipa, reusesc sa identific nuantele de cafea care au indemnat producatorul sa-l compare cu un trabuc, un pic de ardei iute si flori de salcam. Nici o sansa sa adorm dupa el. Trag cu sete fara prea mult efect asupra ritmului de ardere, ma opresc sa meditez cu acelasi efect. In premiera voi recomanda o pipa cu bolul mai degraba inalt decat larg. Cu siguranta o sa-mi fac provizii in acelasi ritm cu Red Virginia.
Fişiere ataşate
3525.jpg
Molia
 

Re: Rattray's Red Rapparee

Mesajde tantalau » 06 Feb 2010, 13:20

Prin amabilitatea lui Molia, am incercat si eu aseara la intalnire acest tutun. Primele 2-3 fumuri mi-au desfundat sinusurile...implicit primul gand a fost ca m-am nenorocit, nu o sa pot fuma acest tutun. Insa al doilea, al 3-lea si mai departe au devenit catifelate, cu aroma de orientale si putina latakia. Pot spune ca e un tutun relativ usor ( cel putin asa mi s-a parut mie) care se poate foarte usor transforma intr-un tutun de toata ziua. Aromele sunt delicate, extrem de placute, mi-a placut, ce sa mai. I-am dat "bun" doar prin prisma faptului ca mie mi-ar fi placut ceva mai multa latakia, insa oricum, e un tutun de calitate foarte buna
Avatar utilizator
tantalau
 
Mesaje: 30
Membru din: 25 Dec 2009, 19:13
Localitate: Bucuresti

Re: Rattray's Red Rapparee

Mesajde Insuratelu Cristi » 07 Ian 2015, 09:42

Un tabac exceptional care urca vertiginos in topul preferintelor mele. Amestec iscusit de red virginia si oriental, condimentat si asistat pe parcursul fumatei de sfanta latakie. L-am gasit in ''samplerul" de la Rattray foarte uscat dar dupa o minima hidratare am gasit un fum placut care m-a incantat la maxim. Si nu numai pe mine ci si pe ''colegii'' de pipa de la Focsani care au fost impresionati placut de acest mix ''divin''. Pe viitor am sa-mi comand o cutie intreaga.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: Rattray's Red Rapparee

Mesajde Twain » 06 Mar 2015, 20:04

Red Rapparee este un tutun plăcut şi echilibrat, dar slab pe partea de latakia.
Aşa cum l-au descris mai sus şi colegii de forum, latakia se simte doar la început, în primul sfert de oră. Apoi se estompează treptat, până la dispariţie, iar ultima jumătate a fumatei e dominată de aroma de oriental. Insuficient pentru mine.
L-am notat cu "Bun" pentru că nu e chiar un tutun de lepădat, dar eu nu îmi voi mai cumpăra încă o cutie.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Rattray's

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron