Captain Black White

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
1
7%
Slab
4
27%
Mediu
5
33%
Bun
3
20%
Foarte bun
2
13%
 
Voturi totale : 15

Captain Black White

Mesajde suicune » 11 Ian 2009, 01:52

Acesta este, probabil, cel mai bun popular tutun de pipa din lume din mai multe motive: se gaseste foarte usor, este ieftin, are o aroma placuta, se fumeaza usor iar calitatea este considerata medie.
Pe plic scrie "rich black cavendish and mellowed burleys with an exceptionally smooth, delightfully aromatic flavour". Asta spune totul despre compozitia sa.
Tutunul este putin umed la deschidere si are o aroma destul de puternica de ciocolata (poate amaretto). Poate fi introdus direct in pipa sau poate fi lasat putin la uscat. La aprindere tutunul are un gust foarte placut, cu o usoara nota de vanilie. De la jumatatea bolului, in schimb, tutunul isi pierde din aroma si devine destul de neplacut dar, totusi, inca fumabil. Aroma lasata in incapere este una extrem de placuta care va fi remarcata de toata lumea.
In final, este un tutun OK, foarte bun pentru incepatori dar merge pentru oricine, atunci cand nu ai ce sa cumperi. Nu este exceptional dar nicio risipa de bani. Pe o scara de la 1 la 5 i-as da un 3.
Fişiere ataşate
pipes-cigars-tobacco_2035_95175559.jpg
suicune
 

Re: Captain Black White

Mesajde pecta » 11 Ian 2009, 13:30

Captain Black White e tutunul care l-am fumat ani de-a randul din lipsa de altceva. De vreo doi ani nu l-am mai fumat asa ca aminitirile mele mi s-au mai estompat.
Sunt de acord cu Suicune, e un tutun ok si arde destul de lent. E destul de umed din cate imi amintesc.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Captain Black White

Mesajde Baaron » 11 Ian 2009, 20:15

E un tabac excelent...mai ales invechit cateva luni bune...
Baaron
 

Re: Captain Black White

Mesajde alguhan » 05 Feb 2009, 11:02

Am fumat toate soiurile captain black (in afara de cherry) cand eram elev si student. Se gasea usor si era ieftin. Atunci mi-au placut, mai ales cand fumam cand eram cu prietenii. Mirosul frumos atragea atentie. Pe urma nu le am cautat deloc, se schimbase gustul meu.
De ani de zile nu le-am fumat pana cand am primit de curand cadou un pachet. Am fost bucuros sa fumez prietenul asta vechi din nou dar mi-a dat o durere de cap de fiecare data cand l-am fumat. Sunt sigur ca mi s-au schimbat gusturile dar cred ca s-a schimbat si tutunul asta, parca nu mai este ce a fost pe vremuri.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Captain Black White

Mesajde Augustinus » 15 Feb 2009, 13:38

Intr-adevar Captain Black s-a schimbat radical. A fostul unul dintre primele tutunuri fumate, in vremea studentiei, si era un adevarat "aspirator" pentru fete. Aroma se simtea de departe, iar cele care stiau despre ce este vorba veneau mereu sub pretextul ca au nevoie de vreo carte sau de vreun curs. Prietena de atunci si actuala sotie nu prea accepta ideea, dar intr-un final ajunsese sa se obisnuiasca. Pana la urma aveam un anumit beneficiu din chestia asta: pe palierul caminului locuiau doua surori gemene, mari amatoare ale mirosului de Captain Black, care imi aduceau o data pe luna cate un pachet. Tot datorita acestui tutun "afacerea" cu tehnoredactarea de lucrari si printarea lor a mers extrem de bine. Dupa ce am plecat din Grozavesti si dupa ce gusturile intr-ale tutunurilor s-au schimbat, n-am mai fumat asa ceva. Am primit cadou insa anul acesta un pachet din care am incercat sa fumez un bol. Din pacate, schimbarile sunt radicale. Tutunul este la fel de negru, cu un miros la fel de puternic la deschiderea pachetului, insa nu pot sa spun acelasi lucru despre calitatea fumatei. Iti da impresia ca fumezi matase de porumb amestecata cu ceva ciocolata de proasta calitate.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Captain Black White

Mesajde Twain » 18 Feb 2009, 19:21

Un tutun mediu, dupa parerea mea. Nici rau, dar nici cine-stie-ce bunatate. In vechile mele topuri, nu reusea niciodata sa treaca in fata tutunului Amphora Full Aroma.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Captain Black White

Mesajde TLGTLC » 14 Ian 2011, 12:07

Nici acum in 2010 nu poate trece in fata lui Amphora Full Aroma. Dar este un tutun usor care se adapteaza unei mari categorii de fumatori.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Captain Black White

Mesajde Radu-Mihai » 14 Ian 2011, 12:41

Ne-am emancipat,asta e...nu prea mai apreciem vechile tutunuri: acum poate 30 de ani, ma inchinam ca la o icoana cand puneam mana pe un pachet de Amphora,luat din "shop" prin intermediul unor studenti straini,imi era frica sa detin valuta si sa ma duc singur sa cumpar!...
Si Captain Black a facut istorie arzand prin pipele mele,acum sunt: "Amintiri din copilarie"...nu cred ca le-as mai incerca! [-X
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Captain Black White

Mesajde ghibortz » 15 Ian 2011, 00:43

:41)
la fel mă simt şi eu faţă de tilbury...
vanilie şi cireşe...
dezmăţ pipofagic dacă mă pot exprima aşa.
acu zece ani...
ce vremuri :15)
mă rog eu nu am apucat să mai cumpăr de la shop (tutun de pipă).
ghibortz
 


Înapoi la Captain Black

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron